Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
EKONOMİ ZİRVESİ
Ekonomi
2017-06-05 15:43

EKONOMİ ZİRVESİ

Çankaya Köşkü\'nde gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında yeni döneme damgasını vuracak yeniliklerin her alanda kendini hissettirmesi kararlaştırıldı. Toplantıda her bakan alanıyla ilgili sunum yaparken, ekonomiye ilişkin yapılan tespitler ve verilen mesajlar şöyle:

 

 Büyümeye tam destek:  Türkiye büyümesini yukarı yönlü revize etmeye başladı. Öncü rakamlar hedefin aşılacağını ortaya koyuyor. Büyümeyi destekleyen adımlar sürecek. Büyüme, rekabet gücünü artıracak dış ticarete konu olan mallar üreten sektörlere ağırlık veren yatırımlar kaynaklı olacak.

 Enflasyonda kademeli düşüş: Enflasyonda en yüksek zirveler görüldü. Bunda kurun da etkisi oldu. Trend aşağıya doğru dönmeye başladı, yıl sonunda yüzde 8.5\'ler seviyesine ulaşılacak. Kademeli düşüş sürecek. Gıda enflasyonundan kaynaklı artışın önlenmesi için tedbirler alınacak.

Faiz sarmalına izin verilmeyecek: Türkiye faizde kısır döngüye girmeyecek. Faiz düşme eğilimine girdi. Yüksek finansman maliyetlerinin aşağı çekilmesi yatırımların önünü açacak. Kamu bankalarının inisiyatifiyle mevduat faizleri de aşağı çekiliyor. Merkez Bankası, politika araçlarını kullanırken bağımsız karar almaya devam edecek. Ancak hükümetin genel ekonomik hedeflerini de gözetecek.

Reformlara hız verilecek: Yerel yönetim ve bölgesel gelişme alanlarındaki reformlar tamamlanacak. Yapısal dönüşüm paketleri hızla uygulamaya geçecek. Kesintisiz reformlar ekonomiyi dış şoklara karşı dayanıklı kılacak.

Özel sektörün önü açılacak: Özel sektörün önünü açmak için her türlü destek verilecek. Kredi Garanti Fonu ile 250 milyar liraya kadar bir kredi limiti verildi. Gerekirse bu da artırılacak. Küçük ve orta boy işletmeler güçlendirilecek. Kredi sağlanması konusundaki riskleri azaltacak finansal araçlar daha etkin hale getirilecek. Reel sektörü korumaya yönelik tedbirler sürecek.

Kamu yatırımları hızlanacak: Kamu yatırım harcamalarında ekonomiye kısa sürede kazandırılacak niteliktekilere öncelik verilecek. Yatırım politikasında demiryolu, liman, lojistik merkezi gibi alanlara özel önem verilecek.

Kamunun borç yükü hafifliyor: Kamu borç yükümüz tarihi düşük seviyelerde. Mali piyasalarda ürün ve hizmet çeşitliliği ile derinliği artırılacak.

 Dış Ticaret moral veriyor: Bu yıl ihracatın büyümeye yüzde 1.5 seviyesinde katkı verdiği görülecek. Orta Vadeli Program hedefindeki 153 milyar dolarlık hedef çok daha yukarı taşınacak.

 Cazibe merkezlerine büyük ilgi: Proje bazlı teşvik sistemi ile yatırımların toplamı 20 milyar liranın üzerine çıktı. Cazibe merkezleri programı rekor ön yatırım talebiyle başladı. Burada yatırım yapana arsa, para olmak üzere birçok destek veriliyor. Doğu\'da terörün halk üzerinde ve ekonomide yaşattığı sıkıntıları gidermeye yönelik çalışmalar tüm hızıyla sürecek.

 Bütçe yüzleri güldürecek: Ekonomiyi canlandırmak için alınan tedbirlerin bütçeye yansıması olumlu olacak. Mayıs ayı bütçe sonuçları 15 Haziran\'da açıklanacak. Yapılandırma ile ilave 4 milyar gelir geldi. Bu da bütçe açığını aşağı çekecek önemli bir gelir kaynağı olacak.

Sabah


Bu haber 926 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   1 + 8 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Türk Hareketi © 2016 |Web Sitemiz Türk Milletine Aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Espower Bilisim