Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
RUŞENGÜL HANIM VE OĞLU SERBEST
Türk Dünyasi
2018-09-20 09:02

RUŞENGÜL HANIM VE OĞLU SERBEST

RUŞENGÜL HANIM VE OĞLU SERBEST ! ÖMİRHAN BEKALİ AİLESİ İÇİN 4 AYLIK HASRET BİTTİ !

 Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’daki Çin Hapishaneleri ile Nazi Kamplarında toplam 8 ay kalan ve Kazakistan’in girişimi ile 2017 yılının sonunda Kazakistan’a iade edilen Ömirbek Bekali’nin 16 Eylül tarihinden beri Atatürk Hava limanında alıkonulan Eşi Ruşengül Taşmuhammet ile küçük oğlu 19.09.2018 Çarşamba günü akşam saat 18,oo itibariyle serbest bırakıldı. Bu mutlu son ile Bekali Ailesi için 4 ay süren hasret sona erdi ana-baba ve çocuklar ve tüm aile bir birlerine kavuştu.

Böylece Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da başlayan, Kazakistan’da devam eden sıkıntılı,huzursuz ve kaos dolu günler İstanbul’da sona erdi.

 Sıkıntılı ve Huzursuz Günler Çin Nazi Kamplarına Atılması ile Başlıyor

Sıkıntılar ,huzursuzluklar,  kaos dolu kara günler,ayrılıklar  ve hasret  Çin İşgal yönetiminin Ömirbek Bekali’yı haksız ve hukuksuz olarak gittiği ana yurdu Doğu Türkistan’da tutuklaması ve önce hapishaneye daha sonra ise Çin Nazi Kampına hapsetmesi ile başlıyor.
Kazakistan uyruklu Cesur ve Kahraman Doğu Türkistanlı   Kardeşimiz Ömirhan Bekaili  geçtiğimiz  geçtiğimiz yılın sonlarında  Mart 2017 ‘dan beri tutuklu bulunduğu  Doğu Türkistan’daki Çin zindanları ile Nazi kamplarından  kurtulması ve Kazakistan’a  dönmesi ve  Doğu Türkistan’da bizzat kendisinin  ve Kardeşlerinin maruz kaldığı  Çin baskı,zulmü ve işkencelerini ve Nazi Kamplarındaki insanlık dışı uygulamaları dünyanın en önemli ve perstijli medya kuruluşlarına anlatarak demeçler vermiş ve Doğu Türkistan sorunun bir anda dünya gündemine  gelmesini sağlamıştı. Gerçek  Hayat dergisine  verdiği raportajındaki anlatımına göre esas kabus bundan sonra başlamıştı. Kazakistan’da cirit atan İşgalci Çin’in gizli Polisleri ile En Çüenting(Çin İstıhbaratı) Ajanları  vc casusları  Alma-Ata’da kendisine dafalarca tehdit etmiş ve  kendisine ” Bu açıklamalarına devam edersen seni yok ederiz.”  tehdidinde bulunmuştu. Doğu Türkistan Türklerinin özgürlük ve bağımsızlık duygularını bastırarak yok etmek amacı ile kurulan Şanghay İşbirliği Örgütü’nün en önemli ortaklarından olan Kazakistan’da hayatının tehlike ve tehdit altında olduğunu  gören Bekali bey  20 Mayıs 2018’de   2 çocuğunu alarak Türkiye’ye sığınmıştı.Çin vatandaşı olan eşi Ruşengül Taşmuhammet  ise  2 yaşındaki oğlu ile Alma-Ata’da kalmıştı. Ruşengül Taşmuhammet 2 yaşındaki Kazakistan uyruklu oğlu ile birlikte 16 Eylul 2018 Cumartesi günü Alma-Ata’dan İstanbul’a doğru yola çıktı.Ancak,geldiği İstanbul Atatürk Hava alanında  pasapartlarıda sorun olduğu gerekçesi ile  Türkiye’ye giriş yapmasına izin verilmeyerek hava alanında alıkonuldu.

 Giriş Yasağı  ve Alıkonulma Olayı Dünya Gündeminde

Bu alıkonma ve girişin engellenemesi olayı Türk medyasının  ve  tüzük ve senetlerinde  İnsan hakları ve  hukuk  alanında çalışmalar yapmak amacı ile kuruldukları belirtilen Sivil toplum kuruluşlarının görmediği ve duymadığı bu olay hemen uluslar arası medyanın ve insana hakları örgütlerinin ve  dünyanın en önemli  haber ajanslarından olan AP,UPİ  ve BBC.gibi haber platformlarında yer almış ve bir anda gündeme  oturmuştur.

Bekali’nin Eşi İle İrtibatı Kesiliyor 

Ömirbek Bekali’nin özgür Asya radyosuna anlattığına göre  eşi Ruşengül Taşmuhamemt  Hanımın  İç İşleri Bakanlığı Göç idaresi’ne 18.09.2018 Salı günü  verdiği dilekçe vermesinden sonra Bekali Bey ile eşinin ilişkileri tamamın kesilmiş ve çok sıkıntılı ve istiraplı bir gece geçirmişlerdir.19.09.2018 Çarşamba günü  saat 18,oo sıralarında   Yetkililer Ömirbek’e telefonla haber vererek “ Eşiniz serbest, götürebilirsiniz” müjdesini veriyor.

 Bekali Ailesi için  4 Ay Sonra Hasret Bitiyor Aile bir birlerine  Kavuşuyor

Eşinin serbest bırakıldığı haberini alan Ömirbek Bekali  yanında bulunan 2 çocuğunu de alarak Atatürk hava limanına koşuyor. 4 aydır  birbirlerinden ayrı olan aile   Çin’in baskı,tehdit ve şantajları yüzünden vatandaşı oldukları ülkelerinden ayrılmak mecburiyetinde kalıyor ve çok sıkıntılı ve kara günlerden sonra Türkiye’de  gerçek huzur ve hürriyetlerine kavuşuyorlar.

Özgür Asya radyosuna konuşan Bekali Bey “Müjdeyi veriyorum Eşim ve 2 yaşındaki oğlum artık özgürler.Ailemizin ayrılık ve hasreti İstanbul’da sona erdi.”dedi.

Eşi ve çocuklarına kavuşan Ruşengül Tşmuhammet ise, çocuklarını çok özlediğini ve onların de Annelerine 4 aydan beri hasret kaldığını ancak bugün bu hasretin sona erdiğini  çocukların mutluluktan ağlamaları ve heyecan ve sevinç  dolu haykırışları arasında kendisinin bu mutlu sona kavuşmasında emeği geçen her kese teşekkür ettiğini göz yaşları içinde anlattı.

 Ömirbek Bekali : Çin Zulmü Bitene ve Çin Nazi Kampları Kapatılana Kadar Konuşmaya devam edeceğim.

Özgür Asya radyosuna konuşan  Ömirhan Bekali şu çarpıcı açıklamayı yaptı : ” Ben normal bir Kazakistan vatandaşıyım.Benim ve ailemin bu mutlu sona kavuşmamıza maddi ve manevi olarak yardım eden ve katkı sağlayan her kese teşekkür ediyorum.Özellikle Özgür Asya Radyosuna uluslar arası medya’ya ve Sivil Toplum Kuruluşlarına minnettarım. Ben normal bir Kazakistan  vatandaşı kazak Türkü’yüm, Çin’in şahsıma,aileme ve Milletime yaptıkları baskı zulümlerini dünya  medyasına ifşa ettim ve Çin’in  bana yaptığı  insanlık dışı  cinayetlerini  de dünya’ya açıkladım.Benim kendi ülkemde bir Kazakistan vatandaşı olarak rahat,huzurlu ve  normal bir şekilde kalmak imkanı  bulamamam gerçekten  düşündürücü. Çin, Tehdit ve şantajlarını Türkiye’de de devam ettiriliyor.Ancak ben her şeye rağmen nerede olursam olayım,Çin’in Milletime yaptığı baskı, zulüm,etnik soykırım uygulamaları ile insanlık dışı cinayetlerini anlatma devam edeceğim.Taki ülkemdeki baskı zulüm sona erene ve Nazi Kampları kapatılana  kadar mücadelemi sürdüreceğim.

 Dünya Uygur Kurultayı : Olayları baştan Beri Takip Ediyoruz

Ömirbek Bekali eşinin ve oğlunun serbest bırakıldığı müjesini  akşam saatlerinde  vermiş ve eşi ve oğlu ve çocukları ile birlikte hava alanında çektirdiği mutluluk pozunu bizimle paylaşmıştı. 19.09.2018 Çarşamba akşamı Dünya Uygur Kurultayı  İcra komitesi’nin telekonferans sistemi ile yapılan toplantısında  Ömirhan Bekali Beyin eşi ve çocuğunun  serbest bırakıldığı haberi  tarafımdan bu  toplantısı  öncesi müjdelenmişti. Toplantıya katılan Dünya Uygur Kurultayı genel başkanı Sayın Dolkun İsa ve tüm icra Komitesi üyeleri bu serbest bırakılma  haberinden  büyük bir sevinç ve mutluluk duyduklarını T.C.Devletimize minnet ve şükran duyduklarını  belirtti   ve Ömirhan Bekali ve ailesine  selamlarını ve iyi dileklerini ilettiklerini bildirdiler.

DUK Genel Başkanı Dolkun İsa toplantı’da yaptığı açıklamada, Ömirhan Bekali olayını  baştan sona kadar yakından takip ettiklerini, Kurultayın Türkiye’deki yetkilileri ve diğer Sivil toplum kuruluşlarının bu konuda büyük çabalar gösterdiklerini  ve kendisinin de bazı AB. ülkeleri, AP.UNPO başta olmak üzere İnsan hakları örgütleri  ve  medya üzerinden olayları  izlediğini çözüme kavuşturulmasına çaba sarfettiğini   ve çözüme kavuşturulması için bazı girişimlerde bulunduğunu de  beliriterek “ DUK’un 05-11 Kasım tarihleri arasında Cenevre ve Münih’te yapılacak bir dizi etkinliklerine  kendisi davet etmek istedik. davet Ama    ne yazık ki  bu amacımız gerçekleştirilemedi. Kendisini ve ailesi kutluyorum ve iyi dileklerimi sunuyorum.” Açıklamasında bulundu.

DUK İcra Komitesi Göç ve Mülteci İşleri Müdürü  Mehmet Tohti ise, Ömirbek Bekali için  girişim ve çalışmalarını sürdüreceğini bildirdi

Ömirhan Bekali ile yapılan raportaja  http: // www.uyghurnet.org/60937-2/ linkinden ulaşılabilir.

 UYHAM ve Uyghurnet.org  olarak :  Bekali  ailesine aziz Türkiye’mize ve HÜRRİYET’E hoş geldiniz der,en iyi dileklerimizi sunarız.

Allah T.C. devletimizi sonsuza dek korusun ve ilelebed payidar kılsın.Amin


Bu haber 479 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   5 + 9 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Türk Hareketi © 2016 |Web Sitemiz Türk Milletine Aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Espower Bilisim