Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Yücel TANAY
EY TÜRK 14 -17 TEMMUZ KERKÜK TÜRKMEN KATLİAMINI UNUTMA!
14.07.2017

14-17 Temmuzda Türkmen şehri Kerkükte,Kürtler tarafından Türkmenlere karşı yapılan katliamdan 58 yıl geçti,fakat bu acı hala belleklerimizde ilk gün gibi unutmadık,unutmayacağız.
Kerkük Türkmen katliamında bugün Türkiye\\\'de kırmızı halılarla karşılanan Mesut Barzaninin babası Molla Mustafa Barzaninın parmağı var bu katliamda, Kürt komünistleri ve KDP peşmergeleri baş rol oynamıştır.
Bu olay dünya basınında da yankı bulmuştur. Amerikanın tanınmış gazetelerinden The Newyork Times Gazetesi bu konuda haber vermiştir. “Bağdat’ın 150 mil kuzeyinde olan Kerkük’ün çoğunluğu Türkmenlerden oluşmaktadır. Eyleme, çeşitli silahlarla donatılmış sivil kürtlerle, ordu ile işbirliği içerisinde olan komünist ağırlıklı Halkın Direniş Grubu (çoğu Kürtlerden oluşuyordu) katılmışlardır”. Dün Türkmenleri yok etmek isteyenler, bugünde sahnedeler.
Bu acı haberlerin Türkiye’de duyulması ve Türkiye Türklerinin tepkisinin büyümesi üzerine Adnan Menderes, 1959 Ekim’inde Kerkük olaylarıyla ilgili resim, film ve diğer belgelerin Türkiye’ye girmesini yasaklamıştır. Adnan Menderes’in bu kararı Türk tarihine vefasızlık örneği olarak geçmiştir.
Evet yanlış duymadınız. Başbakan Adnan Menderes ve tüm bakanların imzasıyla, Kerkük katliamı haberleri, hepten yasaklanmış…
Türkiyedeki Kerküklü öğrenciler ve katliamdan kaçıp Türkiyeye gelebilen bir kaç Kerküklünün basına verdikleri bilgiler ise hükümet tarafından örtbas ediliyordu.
Bu gün durum çokmu farklı?..
Yine de Türkiye Kerkük`te, Musul`da baş verenlere sessiz kalmıyormu? Gazze için dünyayı titreden, İsraili ağzından çıkan ateşle sözde yok eden Türkiye`nin cümhurbaşkanı adayı, başbakanı Erdoğan Türkmeneli mevzubahis olunca, sinirlerini kontrol altına ala bilir… Üstelik, Kerkük Katliamının 58.yıl dönümünde Molla Mustafanın oğlu Mesut`u Ankara`da ağırlayarak, Türkmeneli`nin katliamına itinasız olduğunu sergiliyor.
Molla Mustafa Barzani o katliamı bu gün oğlunun Kürdüstan devleti kurması için atmamışmıydı? Devrin yazarları durumu şöyle izah ediyorlar.
Barzanin düşündüğü kürt devletinin kuruluşu için Kerkük türkleri ciddi bir engel teşkil ediyordu. Annesi türk olan ve türkleri himaye eden Kerkük garnizon ve tümen komutanı general Nazım Tabakçı’yı ihtilal mahkemesi önüne çıkartarak kurşuna dizdirdiler, yerine azılı komünistlerden Davud Cenabi getirildi, Kerkük tümeninin bütün subay ve astsubayları yeniden komünist kürtler arasından seçildi”.
Evet, babasının ektiği tohumlar Mesut Barzani`yi Kürdüstan devleti kurma iddiasına kapılmasına getirib, çıkardı…
Değişen hiç bir şey yok…
Yine katliama uğrayan Türkmeneli…
Yine katliamın kazananı Barzani ve aşireti…
Yine katliama karşı Menderes suskunluğu sergileyen var yine.…
Gazze`de olanlar da elbet ki, kalbimizi yaralıyor ve başbakanın bu konuda hassasiyetini bölüşüyoruz. Ama aynı hassaslık Türkmeneli için de sergilenmeli… 1959’u anladık, bugün Musulda, Telafer’de yaşananlara susulmasına ne demeli? Bırakın türk olmayı, orada insanlık suçu işleniyor. İnsanlık suçuna sessiz kalanların Gazze için feryad etmesi hakketen samimi görünmüyor… Barzani ile elbet çıkar ilişkileriniz var ki, ona sesinizi çıkarmıyorsunuz. IŞİD’ın türkmen katliamına neden sessiz kalıyorsunuz? Katl edilenler arab değil de, türk oldukları için mi?..
Malasef Türk ellerinde iktidarda bulunan Mankurt yöneticiler oldukça daha çok katliamlar yaşanacak.
Kerkük katliamında hayatlarını kaybeden soydaşlarımı rahmetle anıyoruz.Şehitlerimiz düşmanlara kızıl, Kürtlere karşı birer Bozkurt , yiğit Mehmetçik, Türk arı idiler.Unutmayın!

Bu yazı 9338 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Türk Hareketi © 2016 |Web Sitemiz Türk Milletine Aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Espower Bilisim